
| Icemobile Rainbow - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011. Released 2011 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 109.7 x 57 x 15 mm (4.32 x 2.24 x 0.59 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.0 cm2 (~16.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 120 x 160 pixels, 4:3 ratio (~111 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 contacts, Photocall |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | 0.3 MP |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | No |
| MP3/MP4 player Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 580 mAh battery |
| Stand-by | Up to 580 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Blue, Red, Pink, White |