
| Icemobile Hydro - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2013. Released 2013 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 114 x 54 x 11.8 mm (4.49 x 2.13 x 0.46 in) |
| Weight | 85 g (3.00 oz) |
| SIM | Yes |
| IP54 dust protected and water resistant (water splashes) Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~20.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 144 x 176 pixels (~114 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 contacts |
| Call records | 100 entries |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Yes |
| Java | No |
| MP3/MP4 player | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 500 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 80 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Blue |