
| Icemobile Hurricane II - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011, December. Released 2011, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 111.5 x 60 x 12.8 mm (4.39 x 2.36 x 0.50 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~22.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 64MB 128 MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | Yes |
| Java | No |
| TV app MP4 player MP3 player | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1050 mAh battery |
| Stand-by | Up to 72 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Gold, Blue |