
| Icemobile Gravity Pro - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2013. Released 2013 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 139.7 x 76.4 x 17.6 mm (5.5 x 3.01 x 0.69 in) |
| Weight | 240 g (8.47 oz) |
| SIM | Yes |
| IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.02 inches, 44.5 cm2 (~41.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~244 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Mediatek MT6589 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2800 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 700 h |
| Talk time | Up to 11 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Orange |