
| Icemobile G5 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2013, January. Released 2013, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 196.6 x 123.3 x 11.1 mm (7.74 x 4.85 x 0.44 in) |
| Weight | 345 g (12.17 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~56.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Mediatek MT6575 (40 nm) |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Analog TV | |
| Battery | |
| Type | Li-Po 3000 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | White/Black |