
| Icemobile G3 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2014. Released 2014 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 194 x 117 x 10 mm (7.64 x 4.61 x 0.39 in) |
| Weight | 300 g (10.58 oz) |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~60.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cotex-A7 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| HDMI port | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2800 mAh, non-removable |
| Talk time | Up to 3 h 30 min (multimedia) |
| Music play | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Red, White |