
| Icemobile G2 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2013, July. Released 2013, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 195 x 124 x 9.8 mm (7.68 x 4.88 x 0.39 in) |
| Weight | 450 g (0.99 lb) |
| SIM | Yes |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~57.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android OS |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Analog TV | |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2800 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 120 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | White, Black |