
| Icemobile Crystal - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011, February. Released 2011, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 111.5 x 56.2 x 13.1 mm (4.39 x 2.21 x 0.52 in) |
| Weight | - |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Trackball Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 3.5 inches, 34.9 cm2 (~55.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~133 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| Chipset | Mediatek MT6516 |
| CPU | 416 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 256MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| TV app Organizer MP4/H.264 player MP3/AAC+ player Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1050 mAh battery |
| Stand-by | Up to 180 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White |