
| Icemobile Comet II - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 111.5 x 60 x 12.8 mm (4.39 x 2.36 x 0.50 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.2 cm2 (~22.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 220 x 176 pixels (~128 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 contacts, Photocall |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | miniUSB (charging only) |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| TV app Organizer MP4 player MP3 player Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1050 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 4 h 10 min |
| Misc | |
| Colors | Black, Pink, Brown |