
| Icemobile Clima II - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011, May. Released 2011, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 108.6 x 60 x 12.5 mm (4.28 x 2.36 x 0.49 in) |
| Weight | 106 g (3.74 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.4 inches, 14.9 cm2 (~22.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 640 x 320 pixels, 18:9 ratio (~298 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| Chipset | Mediatek MT6516 |
| CPU | 416 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | miniUSB (charging only) |
| Features | |
| Sensors | |
| TV app Organizer Document viewer MP4 player MP3 player Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 680 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Blue, White |
| Price | About 70 EUR |