
| Icemobile Acqua - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, April. Released 2012, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 120 x 54 x 23 mm (4.72 x 2.13 x 0.91 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 1.77 inches, 9.9 cm2 (~15.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 2GB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio (external) |
| USB | 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 3600 mAh battery |
| Stand-by | Up to 600 h |
| Talk time | Up to 24 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Orange, Green |