
| i-mobile i858 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2010. Released 2010 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 120 x 67 x 12.8 mm (4.72 x 2.64 x 0.50 in) |
| Weight | - |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~65.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| 3D Widget UI | |
| Platform | |
| OS | Android 2.0 (Donut) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| TV tuner MP3/WAV/AAC player MP4/H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 250 h |
| Talk time | Up to 4 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black, White |