
| i-mobile Hitz 210 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2009, October. Released 2009, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 112 x 49 x 12.8 mm (4.41 x 1.93 x 0.50 in) |
| Weight | |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~18.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 300 entries, Photocall |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | CIF |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | |
| MP3 player Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 700 mAh battery |
| Stand-by | Up to 150 h |
| Talk time | Up to 2 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black |