
| i-mobile 902 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2007, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 102 x 48 x 17.5 mm (4.02 x 1.89 x 0.69 in) |
| Weight | 94 g (3.32 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 16M |
| Size | 2.0 inches, 12.4 cm2 (~25.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Wallpapers, themes | |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot), 1 GB included |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 128MB |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 480p |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| TV-out MP3 player MP4 player Predictive text input Organizer World clock Stop watch | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 3 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Silver |