
| i-mobile 613 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2007, December. Released 2007, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 113 x 50 x 18 mm (4.45 x 1.97 x 0.71 in) |
| Weight | 74.5 g (2.61 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~26.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot), 1 GB included |
| Phonebook | 1000 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 87MB |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| TV-out MP3 player MP4 player Organizer World clock Stop watch | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Black |