
| i-mobile 520 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2007, December. Released 2007, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 104 x 46 x 12.4 mm (4.09 x 1.81 x 0.49 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.76 inches, 9.7 cm2 (~20.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~160 ppi density) |
| wallpapers, themes | |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot), 1 GB included |
| Phonebook | 1000 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 56MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Yamaha audio amplifier MP3 player MP4 player Organizer World clock Stop watch | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Silver |