
| i-mobile 320 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2008, October. Released 2008, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 112 x 49 x 12.8 mm (4.41 x 1.93 x 0.50 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~27.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| wallpapers, themes | |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Yamaha audio amplifier MP3 player MP4/3GP player Organizer World clock Stop watch Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Stand-by | Up to 250 h |
| Talk time | Up to 2 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black, White |