
| i-mobile 319 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2008, September. Released 2008, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 96 x 44 x 13.9 mm (3.78 x 1.73 x 0.55 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.67 inches, 8.8 cm2 (~20.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~123 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 50MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Yamaha Audio Amplifier Motion sensor MP3 player Video player Organizer World clock Stop watch Talking dictionary | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 830 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Gray |