
| i-mobile 202 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2008, November. Released 2008, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 105 x 44 x 14.5 mm (4.13 x 1.73 x 0.57 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~22.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| wallpapers, themes | |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/HTML |
| Games | Yes |
| Java | No |
| MP3 player Voice memo Predictive text input Organizer Stop watch | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Stand-by | Up to 220 h |
| Talk time | Up to 2 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black, White |