
| i-mobile 201 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2008, May. Released 2008, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 106 x 45 x 15.5 mm (4.17 x 1.77 x 0.61 in) |
| Weight | 73 g (2.57 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | 1.5 inches, 7.3 cm2 (~15.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~121 ppi density) |
| wallpapers, themes | |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, VDO ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | WAP |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Yamaha Audio Amplifier MP3 player MP4/AVI player Voice memo Predictive text input Organizer World clock Stop watch | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Stand-by | Up to 150 h |
| Talk time | Up to 2 h |
| Misc | |
| Colors | Gray-Blue, Black-Orange |