
| i-mate Ultimate 5150 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2007, February |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 117 x 60.5 x 19.5 mm (4.61 x 2.38 x 0.77 in) |
| Weight | |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors (65K effective) |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~34.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 640 x 480 pixels, 4:3 ratio (~286 ppi density) |
| Handwriting recognition | |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.0 Professional |
| CPU | Intel Bulverde 520 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSD |
| Internal | 128MB RAM, 256MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/e/i |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (PocketIE) |
| Voice memo MP3/AAC/AAC+/WMA/OGG/AMR player WMV/MP4 player Pocket Office File manager TV-out | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Silver |
| Price | About 300 EUR |