
| i-mate SPL - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GSM 850 / 1800 / 1900 - US version | |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 114.5 x 49 x 12 mm (4.51 x 1.93 x 0.47 in) |
| Weight | 102 g (3.60 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.2 inches, 34 x 45 mm, 15.0 cm2 (~26.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 2.2 inches, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| 5-way navigation | |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 5.0 Smartphone |
| CPU | 200 MHz ARM926EJ-S |
| Memory | |
| Card slot | miniSD |
| Internal | 64MB RAM, 128MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | QCIF |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (PocketIE) |
| Voice memo MP3/AAC player File explorer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
| Stand-by | Up to 150 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 130 EUR |