
| i-mate SPJAS - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2006, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 112.4 x 49 x 14.8 mm (4.43 x 1.93 x 0.58 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.2 inches, 34 x 45 mm, 15.0 cm2 (~27.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 2.2 inches, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| 5-way navigation button | |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 5.0 Smartphone |
| CPU | Samsung 2442 300 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 64MB RAM, 128MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | CIF videocall camera |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (PocketIE) |
| Windows MPlayer 10 mobile File manager Pocket Office Predictive text input Organizer Vioce dial/memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1190 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | |
| Price | About 110 EUR |