
| i-mate Smartphone - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 120 x 50 x 23.5 mm, 105 cc (4.72 x 1.97 x 0.93 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.2 inches, 35 x 44 mm, 15.2 cm2 (~25.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~128 ppi density) |
| White LED back light 5-way navigation button Downloadable logos | |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile Smartphone |
| CPU | 120 MHz |
| Memory | |
| Card slot | SD/SDIO |
| Internal | 16MB RAM, 32MB ROM |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | HTML (PocketIE) |
| Languages | 7 |
| Organizer Predictive text input MP3 player | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 90 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| Misc | |
| Colors | |