
| i-mate PDA2k - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 125 x 71.6 x 18.7 mm (4.92 x 2.82 x 0.74 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.5 inches, 53 x 71 mm, 37.9 cm2 (~42.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 3.5 inches, 4:3 ratio (~114 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 2003 SE PocketPC |
| CPU | Intel PXA263 400 MHz |
| Memory | |
| Card slot | SDIO/MMC |
| Internal | 128MB RAM, 64MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, WAV ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b |
| Bluetooth | 1.1 |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | HTML (PocketIE) |
| Languages | 8 |
| Microsoft ActiveSync MP3/AAC player Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1050 mAh battery |
| Stand-by | Up to 168 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Stylish black and silver |