
| i-mate JASJAR - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2005, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 127.7 x 81 x 25 mm (5.03 x 3.19 x 0.98 in) |
| Weight | 285 g (10.05 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.6 inches, 73 x 55 mm, 40.1 cm2 (~38.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 640 x 480 pixels, 3.6 inches, 4:3 ratio (~222 ppi density) |
| 180-degree pivot display Handwriting recognition | |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 5.0 PocketPC |
| CPU | Intel Bulverde 520 MHz |
| Memory | |
| Card slot | SDIO/MMC, up to 2 GB |
| Internal | 64MB RAM, 128MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA videocall camera |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, AAC ringtones |
| 3.5mm jack | Yes |
| Dual speakers | |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (PocketIE) |
| Pocket Office Voice memo MP3/AAC player Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1620 mAh battery |
| Stand-by | Up to 260 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | Stylish black |
| Price | About 260 EUR |