
| Huawei Watch Ultimate Design - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| Speed | No |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2023, September 25 |
| Status | Available. Released 2023, October 04 |
| Body | |
| Dimensions | 49.4 x 49.4 x 13 mm (1.94 x 1.94 x 0.51 in) |
| Weight | 78 g (2.75 oz) |
| Build | Sapphire crystal front, 18k gold bezzel and crown, zircon-based amorphous alloy case, ceramic back |
| SIM | No |
| Swimproof/diving (EN13319, ISO 22810:2010) IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 100m/10ATM) ECG certified | |
| Display | |
| Type | LTPO AMOLED |
| Size | 1.5 inches |
| Resolution | 466 x 466 pixels (~311 ppi density) |
| Platform | |
| OS | HarmonyOS 4.0 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Yes (only for Bluetooth transmission acceleration) |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS (L1+L5) |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, compass, SpO2, thermometer (body temperature) |
| BDS Satellite Messaging - China only | |
| Battery | |
| Type | Li-Po 530 mAh |
| Charging | Wireless |
| Misc | |
| Colors | Gold |
| Models | CLB-B19 |
| Price | About 4360 EUR |