
| Huawei Watch Fit mini - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| Speed | No |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2021, September 27 |
| Status | Available. Released 2021, September 27 |
| Body | |
| Dimensions | 51.5 x 25.9 x 11 mm (2.03 x 1.02 x 0.43 in) |
| Weight | 20 g (0.71 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, aluminum frame |
| SIM | No |
| 5ATM/ 50m water resistant | |
| Display | |
| Type | AMOLED |
| Size | 1.47 inches |
| Resolution | 368 x 194 pixels (~282 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Huawei Lite OS |
| Memory | |
| Card slot | No |
| eMMC | |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.0, LE |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, SpO2 |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 180 mAh |
| Misc | |
| Colors | Silver |
| Price | About 100 EUR |