
| Huawei Watch D2 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| Speed | No |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2024, September 19 |
| Status | Available. Released 2024, September 19 |
| Body | |
| Dimensions | 48 x 38 x 13.3 mm (1.89 x 1.50 x 0.52 in) |
| Weight | 40 g (1.41 oz) |
| Build | Glass front, aluminum frame |
| SIM | No |
| IP68 dust tight and water resistant Blood Pressure Measurement & ECG with built-in pump & inflatable strap ECG certified | |
| Display | |
| Type | AMOLED |
| Size | 1.82 inches |
| Resolution | 480 x 408 pixels (~347 ppi density) |
| Platform | |
| OS | HarmonyOS 5.0 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | Unspecified |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.2, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, SpO2, thermometer (skin temperature), differential pressure sensor, barometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 524 mAh |
| Charging | 5W wireless |
| Misc | |
| Colors | Black, Gold |
| Models | LCA-B11 |
| Price | About 370 EUR |