
| Huawei Watch D - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| Speed | No |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2022, May 18 |
| Status | Available. Released 2022, October 12 |
| Body | |
| Dimensions | 51 x 38 x 13.6 mm (2.01 x 1.50 x 0.54 in) |
| Weight | 40.9 g (1.45 oz) |
| Build | Glass front, aluminum frame |
| SIM | No |
| IP68 dust tight and water resistant Blood Pressure Measurement & ECG with built-in pump & inflatable strap Pressure measurement accuracy of ±3 mmHg | |
| Display | |
| Type | AMOLED |
| Size | 1.64 inches |
| Resolution | 456 x 280 pixels (~326 ppi density) |
| Platform | |
| OS | HarmonyOS 2.1 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 4GB |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.1, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, SpO2, thermometer (skin temperature), differential pressure sensor |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 451 mAh |
| Charging | 3.5W wireless |
| Misc | |
| Colors | Graphite Black |
| Models | MLY-B10, MLY-B11, MLY-B19 |
| Price | About 350 EUR |