
| Huawei U9000 IDEOS X6 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 / AWS |
| HSDPA 900 / 1900 / 2100 / AWS | |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2010, December. Released 2011, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 122 x 66 x 10 mm (4.80 x 2.60 x 0.39 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 4.1 inches, 47.8 cm2 (~59.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~228 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 2GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | VGA videocall camera |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, (DLNA - carrier dependent) |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| TV-out (720p video) via HDMI port MP3/WMA/WAV/eAAC+ player MP4/WMV/H.264/DivX player Organizer Photo viewer/editor Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
| Talk time | Up to 8 h 20 min (2G) / Up to 6 h 40 min (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 90 EUR |