
| Huawei U8800 IDEOS X5 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps(U8800H)/ 7.2/2 Mbps(U8800) |
| Launch | |
| Announced | 2010, December. Released 2011, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 120 x 62 x 11.6 mm (4.72 x 2.44 x 0.46 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 3.8 inches, 41.1 cm2 (~55.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~246 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Platform | |
| OS | Android 2.2 (Froyo), upgradable to 2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | Qualcomm MSM7230 |
| CPU | 800 MHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 2GB 512MB RAM, 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| MP3/WMA/WAV/eAAC+ player MP4/WMV/H.264 player Organizer Document viewer Photo viewer/editor Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 1500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 380 h (2G) / Up to 440 h (3G) |
| Talk time | Up to 8 h 20 min (2G) / Up to 6 h 40 min (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 100 EUR |