
| Huawei U8300 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2010, February. Released 2010, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 94 x 64 x 11 mm (3.70 x 2.52 x 0.43 in) |
| Weight | 104 g (3.67 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.6 inches, 20.9 cm2 (~34.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.1 (Eclair) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML |
| MP3/WAV/WMA/eAAC+ player MP4/WMV/H.264 player Document viewer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 930 mAh battery |
| Stand-by | Up to 450 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Green, Yellow and Purple |
| Price | About 70 EUR |