
| Huawei U8110 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2010, February. Released 2010, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 106 x 57 x 14 mm (4.17 x 2.24 x 0.55 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~40.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.1 (Eclair) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Features | LED flash |
| Video | CIF@15fps |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | FM Radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Browser | HTML |
| MP3/WAV/WMA/eAAC+ player MP4/WMV/H.264 player Document viewer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1150 mAh battery |
| Stand-by | Up to 280 h |
| Talk time | Up to 3 h 20 min |
| Misc | |
| Colors | White, Black |
| Price | About 90 EUR |