
| Huawei T8300 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | TD-SCDMA |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2011 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 110 x 56.5 x 11.2 mm (4.33 x 2.22 x 0.44 in) |
| Weight | 104 (3.67 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~49.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android-based OPhone 2.5 |
| Chipset | Marvell 88sv331 |
| CPU | 800 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | 480p |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| CMMB digital TV MP3/WAV/eAAC+ player MP4/H.264 player Organizer Document viewer Photo viewer/editor Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 110 EUR |