
| Huawei T552 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| HSDPA 2100 | |
| Speed | TD-SCDMA |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2009 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 107.5 x 54.5 x 15.5 mm (4.23 x 2.15 x 0.61 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.0 inches, 25.6 cm2 (~43.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0 / xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| CMMB TV receiver MP3/WAV/eAAC+ player MP4/H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 240 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Silver |