
| Huawei Premia 4G M931 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | CDMA / LTE |
| 2G bands | CDMA 850 / 1700 / 1900 |
| 4G bands | 2, 4 |
| Speed | LTE |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2013, March. Released 2013, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 126 x 64.3 x 12.2 mm (4.96 x 2.53 x 0.48 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~56.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | 720p |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1650 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 150 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 120 EUR |