
| Huawei nova 9 SE 5G - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA 800 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| CDMA2000 1x | |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Launch | |
| Announced | 2022, April 20 |
| Status | Available. Released 2022, April 23 |
| Body | |
| Dimensions | 164.6 x 75.6 x 7.9 mm (6.48 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.78 inches, 111.4 cm2 (~89.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2388 pixels (~387 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 11, EMUI 12, no Google Play Services |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) - unconfirmed |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Main Camera | |
| Quad | 108 MP, f/1.9, (wide), 1/1.52", 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 112? (ultrawide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie camera | |
| Single | 16 MP, f/2.2, 22mm (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Unspecified |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
| Virtual proximity sensing | |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4000 mAh |
| Charging | 66W wired, 100% in 35 min |
| Misc | |
| Colors | Midnight Black, Pearl White, Crystal Blue |
| Price | About 370 EUR |