
| Huawei nova 12 Lite - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA 800 | |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| CDMA2000 1x | |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2023, December 26 |
| Status | Available. Released 2024, January 05 |
| Body | |
| Dimensions | 161.3 x 75 x 6.9 mm (6.35 x 2.95 x 0.27 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | OLED, 1B colors, HDR, 120Hz |
| Size | 6.7 inches, 108.3 cm2 (~89.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1084 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Platform | |
| OS | HarmonyOS 4.0 |
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 670 & 4x1.8 GHz Kryo 670) |
| GPU | Adreno 642L |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
| Main Camera | |
| Dual | 50 MP, f/1.9, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 112? (ultrawide), AF |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, 720p@960fps |
| Selfie camera | |
| Single | 60 MP, f/2.4, 17mm, 100? (ultrawide) |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass |
| Virtual proximity sensing | |
| Battery | |
| Type | 4500 mAh |
| Charging | 66W wired, 3-60% in 31 min 5W reverse wired |
| Misc | |
| Colors | Black, Blue, White |
| Models | FIN-AL60, FIN-AL60a |
| Price | About 320 EUR |