
| Huawei nova 11 SE - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA 800 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| CDMA2000 1x | |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2023, October 31 |
| Status | Available. Released 2023, November 03 |
| Body | |
| Dimensions | 162.4 x 75.5 x 7.4 mm (6.39 x 2.97 x 0.29 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | OLED, 1B colors, 90Hz |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~87.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Platform | |
| OS | HarmonyOS 4.0 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 610 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
| Main Camera | |
| Triple | 108 MP, f/1.9, (wide), 1/1.67", 0.64µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 112? (ultrawide) 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 32 MP, f/2.5, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4500 mAh |
| Charging | 66W wired, 100% in 32 min 5W reverse wired |
| Misc | |
| Colors | Green, White, Black |
| Models | BON-AL00 |
| Price | About 260 EUR |