
| Huawei MediaPad T1 7.0 Plus - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2016, April. Released 2016, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 191.8 x 107 x 8.5 mm (7.55 x 4.21 x 0.33 in) |
| Weight | 278 g (9.81 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~67.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), EMUI 3 |
| Chipset | Spreadtrum SC7731G |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4100 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 10 h (multimedia) |
| Misc | |
| Colors | Black/Silver |
| Models | T1-701ua, T1-701u |
| Price | About 100 EUR |