
| Huawei MediaPad T1 10 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20, 38, 40 |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2015, March. Released 2015, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 248.5 x 150 x 8.3 mm (9.78 x 5.91 x 0.33 in) |
| Weight | 433 g (15.27 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 9.6 inches, 267.2 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~157 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), EMUI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4800 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 570 h |
| Talk time | Up to 10 h (multimedia) |
| Misc | |
| Colors | Black/Silver, White/Silver |
| Models | T1-A21L |
| Price | About 180 EUR |