
| Huawei MediaPad M1 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 20, 38, 40 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, February. Released 2014, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 214.4 x 120.7 x 7.9 mm (8.44 x 4.75 x 0.31 in) |
| Weight | 329 g (11.61 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean), EMUI 2 |
| Chipset | Kirin 910 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 1 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n (3G)Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band (LTE) |
| Bluetooth | 4.0, EDR |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4800 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | White, Tulip, Carnation, Lily/Lotus, Titanium Gray |
| Price | About 300 EUR |