
| Huawei MediaPad 7 Youth2 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, January. Released 2014, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 193.4 x 120.6 x 9.9 mm (7.61 x 4.75 x 0.39 in) |
| Weight | 350 g (12.35 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~59.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), EMUI 1.6 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM, 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4100 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | Black/Gold |
| Price | About 160 EUR |