
| Huawei MediaPad 7 Lite - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| HSDPA 850 / 1900 | |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2012, July. Released 2012, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 193 x 120 x 11 mm (7.60 x 4.72 x 0.43 in) |
| Weight | 370 g (13.05 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~59.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| CPU | 1.2 GHz Cortex-A8 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| SRS audio | |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| MP3/WAV/WMA/eAAC+ player MP4/WMV/H.264 player Organizer Document viewer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po 4100 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black/Silver |
| SAR | 0.39 W/kg (head) 0.63 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.38 W/kg (head) 0.49 W/kg (body) |
| Price | About 150 EUR |