
| Huawei MediaPad 10 Link+ - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps - cellular model only |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2014, February. Released 2014, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 257.4 x 175.9 x 9.9 mm (10.13 x 6.93 x 0.39 in) |
| Weight | 620 g (Wi-Fi) / 640 g (3G/LTE) (1.41 lb) |
| SIM | Mini-SIM - cellular model only |
| Display | |
| Type | IPS LCD, |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~65.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1280 x 800 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean), EMUI 1.6 |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A9 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0 |
| Positioning | GPS - cellular model only |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 6600 mAh, non-removable |
| Talk time | Up to 10 h (multimedia) |
| Misc | |
| Colors | Black/Champagne |
| Price | About 350 EUR |