
| Huawei MediaPad 10 FHD - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2012, February. Released 2012, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 257.4 x 175.9 x 8.8 mm (10.13 x 6.93 x 0.35 in) |
| Weight | 580 g (1.28 lb) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD, |
| Size | 10.0 inches, 290.0 cm2 (~64.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~226 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM, 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| MP3/WAV/WMA/eAAC+/FLAC player MP4/WMV/H.264 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po 6600 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | White |
| Price | About 330 EUR |