
| Huawei MatePad Pro 13.2 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE - cellular model only |
| Launch | |
| Announced | 2023, September 25 |
| Status | Available. Released 2023, September 26 |
| Body | |
| Dimensions | 289.1 x 196.1 x 5.5 mm (11.38 x 7.72 x 0.22 in) |
| Weight | 580 g (1.28 lb) |
| SIM | Nano-SIM (cellular model only) |
| Stylus support | |
| Display | |
| Type | OLED, 1B colors, 144Hz, HDR, 1000 nits (peak) |
| Size | 13.2 inches, 518.8 cm2 (~91.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2880 x 1920 pixels, 3:2 ratio (~262 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Harmony OS 4.0 |
| Chipset | Kirin 9000S (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.62 GHz Taishan Big & 3x2.15 GHz Taishan Mid & 4x1.53GHz Cortex-A510) |
| GPU | Maleoon 910 MP4 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| UFS 3.1 | |
| Main Camera | |
| Dual | 13 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Features | LED flash |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 16 MP, f/2.2 TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (6 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2, accessory connector pins |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 10100 mAh |
| Charging | 88W wired, 85% in 40 min |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Green |
| Models | PCE-W30, PCE-AL30 |
| Price | About 1000 EUR |