
| Huawei Mate 20 X - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 34, 38, 39, 40 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat21 1400/200 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2018, October. Released 2018, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 174.6 x 85.4 x 8.2 mm (6.87 x 3.36 x 0.32 in) |
| Weight | 232 g (8.18 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass), glass back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) Stylus (optional) | |
| Display | |
| Type | OLED, HDR10 |
| Size | 7.2 inches, 130.7 cm2 (~87.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2244 pixels, 18.7:9 ratio (~346 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Platform | |
| OS | Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1 |
| Chipset | Kirin 980 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP10 |
| Memory | |
| Card slot | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| UFS 2.1 | |
| Main Camera | |
| Triple | 40 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/1.7", PDAF 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), 1/4.0", PDAF, OIS, 3x optical zoom 20 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide), 1/2.7", AF |
| Features | Laser AF, Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@960fps |
| Selfie camera | |
| Single | 24 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.9µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 32-bit/384kHz audio | |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 22.5W wired |
| Misc | |
| Colors | Midnight Blue, Phantom Silver |
| Models | EVR-L29, EVR-AL00, EVR-TL00 |
| Price | About 580 EUR |