
| Huawei Mate 20 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat21 1400/200 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2018, October. Released 2018, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 158.2 x 77.2 x 8.3 mm (6.23 x 3.04 x 0.33 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIM | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, HDR10 |
| Size | 6.53 inches, 107.5 cm2 (~88.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2244 pixels, 18.7:9 ratio (~381 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1 |
| Chipset | Kirin 980 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP10 |
| Memory | |
| Card slot | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| UFS 2.1 | |
| Main Camera | |
| Triple | 12 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.3", PDAF 8 MP, f/2.4, 54mm (telephoto), PDAF, 2x optical zoom 16 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide) |
| Features | Laser AF, Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@960fps |
| Selfie camera | |
| Single | 24 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.9µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 32-bit/384kHz audio | |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Charging | 22.5W wired, 58% in 30 min |
| Misc | |
| Colors | Midnight Blue, Twilight, Black, Emerald Green, Pink Gold |
| Models | HMA-L29, HMA-L09, HMA-LX9, HMA-AL00, HMA-TL00 |
| Price | About 460 EUR |